Zimowe ferie 2016 – gdzie wyjechać na wypoczynek?

7 stycznia 2016, dodał: zaneta2015

 

Już niebawem w niektórych  województwach rozpoczynają się ferie zimowe.Znów tłumy ruszą w kierunku  Podhala, niektórzy zdecydują się na wypoczynek w dużym mieście, jeszcze inni wybiorą się na narty w Alpy lub zaryzykują podróż do Egiptu czy Tunezji. W każdym z tych przypadków mogą nas spotkać przykre niespodzianki.  Na co  zwrócić uwagę planując zimowy wypoczynek?

Park City Mountain Resort, PCMR Snowboarding Family Shoot April 6, 2009 © DAN CAMPBELL dancampbellphotography.com 435-901-8830

Zagraniczne wojaże

Miłośnicy białego szaleństwa w większości udadzą się do  Austrii, Włoch, Niemiec czy Francji. O ile tylko pozwalają na to finanse, wybór  takich europejskich kierunków wydaje się być rozsądnym  rozwiązaniem. W małych alpejskich miejscowościach powinniśmy bezpiecznie odpocząć. Tu należy przede wszystkim zadbać o ubezpieczenie w razie urazu na stoku.

 

Dużo większą ostrożnością muszą wykazać się wielbiciele ciepłych klimatów.

Planując podróż do Tunezji,  Egiptu, Maroka, Izraela  należy  już wziąć pod uwagę sytuację polityczną w tych rejonach i związane z nią zagrożenie.

 

 Bezpiecznie w Polsce?

Nie do końca. Jeśli zabieramy swoje dzieci z dużego miasta, aby chociaż przez tydzień oddychały świeżym powietrzem, powinniśmy sprawdzić czy rzeczywiście tak będzie.  Musimy wziąć pod uwagę, że niektóre znane nam miejscowości wypoczynkowe, uzdrowiskowe  borykają się z ogromnym zanieczyszczeniem powietrza.  Przez dwa tygodnie listopada Radio Kraków z Polskim  Alarmem Smogowym dokonywało pomiarów czystości powietrza w Rabce. Zanieczyszczenie pyłem zawieszonym (PM10) przekraczało normy  aż  przez osiem z trzynastu dni, w których mierzono powietrze w Parku  Zdrojowym. Wcześniej powietrze w Rabce monitorował  Wojewódzki  Inspektorat ochrony  Środowiska z podobnymi rezultatami.  To tylko jeden z przykładów, ale podobnie jest  w Zakopanem, Nowym Targu,  Nowym Sączu  i wielu innych miejscowościach. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak proekologicznej polityki w wielu gminach, a więc emisja z indywidualnego ogrzewania, w tym spalanie w przydomowych kotłowniach  śmieci. Do tego dochodzą spaliny samochodowe, które w miejscowościach o nasilonym ruchu turystycznym  zwiększają się dodatkowo w sezonach urlopowych.

 

Na tropie czystego powietrza

SONY DSC

Jak zatem znaleźć bezpieczne, czyste miejsce w Polsce? 

– Należy wybierać miejsca położone na uboczu, z dala od miasta, od regionów przemysłowych oraz od zatłoczonych znanych miejscowości wypoczynkowych, gdzie ruch samochodowy w sezonie turystycznym  znacznie się nasila. – doradza Paulina Kaleta Dyrektor Hotelu  Mercure Racławice  Dosłońce Conference & SPA.

Z pomocą przychodzą nam również  instytucje rządowe i samorządowe, które monitorują jakość powietrza w niektórych miejscowościach.  I tak stan powietrza w Małopolsce można sprawdzić na stronie:

http://www.malopolska.pl/Obywatel/EKOprognozaMalopolski/Malopolska/Strony/default.aspx. Podawany jest  tu stan powietrza oraz ostrzeżenia dla 23 miejscowości na podstawie danych z automatycznych stacji pomiarowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie.

 

W poszukiwaniu idealnego SPA

 

Ferie to odpoczynek nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców.

SONY DSC

Nie każdy z nas jeździ na nartach, nie wszystkie dzieci muszą szusować od razu na tatrzańskich stokach. Początkującym narciarzom wystarczy ośla łączka czy niewielki stok. Najważniejsze, żeby nie było tłoku a dzieci miały gwarancję bezpieczeństwa. Ważna jest też sama zmiana klimatu, co często podkreślają lekarze wysyłający dzieci znad morza w rejony południowe i odwrotnie.  Najlepiej jeśli  znajdziemy ośrodek  z dala od wielkiego miasta, najlepiej w okolicy rolniczej, w otoczeniu  lasu. Takich uroczych cichych hotelików SPA, luksusowych pensjonatów  jest  w naszym kraju sporo.

naszym pakiecie rodzinnym pomyśleliśmy zarówno o dzieciach jak i o rodzicach. Opieka animatora w ciągu dnia daje rodzicom możliwość kilkugodzinnego wypoczynku w ciszy i odosobnieniu z gwarancją, że dzieci będą się dobrze bawić. W czasie, gdy dzieci uczą się pływać  czy bawią się  na górce, rodzice mogą skorzystać z zabiegów, poczytać  lub po prostu odpocząć w pokoju” – informuje Paulina Kaleta, dyrektor hotelu Dosłońce Conference & SPA.

Na zimowy wypoczynek wybierzmy miejsce pełne uroku, czyste, przyjazne dzieciom rodzicom i dziadkom. Niektóre Hotele SPA oferują zabiegi rehabilitacyjne jak w sanatoriach. Można tu skorzystać z kąpieli siarczkowych, borowinowych, hydromasażu, masażu leczniczego. Warto też sprawdzić czy hotel SPA jest wpisany na listę ośrodków, w których organizowane są turnusy rehabilitacyjne, z możliwością uzyskania przez korzystających takiego turnusu dofinansowania z PFRON.

 

Brak  zgody na nudę

Wiadomo, że największym wrogiem rodzinnego wypoczynku jest nuda. Dzieci muszą mieć, co robić. W ośrodkach, które organizują turnusy wypoczynkowe dla rodzin oferta spędzenia wolnego czasu dla dzieci w różnym wieku musi być urozmaicona. Zarówno maluchy jak i młodzież musi się wyszaleć na łonie natury, idealnie, jeśli aura będzie temu sprzyjać. Ale gdy mamy do dyspozycji basen, saunę, jacuzzi, instruktora aqua aerobiku o wiele łatwiej zorganizować ciekawe zajęcia. Dobrze przygotowany animator przygotuje zajęcia plastyczne, konkurs rysunkowy, zawody saneczkarskie.

Wyjazd zimowy należy zorganizować tak, aby był wypoczynkiem dla każdego członka rodziny. Powinniśmy również zwrócić uwagę na różne aspekty bezpieczeństwa i spędzić  swój zimowy urlop z dala od zagrożeń, także tych związanych z czystością powietrza.

 

Kalendarz ferii 2016
http://dosloncespa.pl/pl/pakiety/kalendarz_ferii

Błąd, nie wybrano żadnego ID reklamy ! Sprawdz swój kod ! (ID: 28)


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Zimowe ferie 2016 – gdzie wyjechać na wypoczynek?

  1. avatar Marta pisze:

    Zdecydowanie w Polskę! :) My jedziemy w góry trochę zaszyć się z górskiej chacie, pochodzić na spacery, pobiegać na nartach biegowych a potem zrelaksować się w jacuzzi, tężniach solankowych i saunie fińskiej. Trzeba dobrze wybrać miejscówkę. My już w zeszłym roku odkryliśmy fajne miejsce i się go trzymamy :)

Dodaj komentarz


Błąd, nie wybrano żadnego ID reklamy ! Sprawdz swój kod ! (ID: 30)
Błąd, nie wybrano żadnego ID reklamy ! Sprawdz swój kod ! (ID: 29)

Aleja handlowa

Utwardza każdy lakier hybrydowy oraz wszelkie masy żelowe.
Cena:
359,99 ZŁ
Zzapewnia optymalne podparcie szyi i ułożenie kręgosłupa
Cena:
756 zł
Hipoalergiczna seria LOVELA Balsam. Wysoka skuteczność działania i zadowolenia wśród klientów jest wyznacznikiem marki.
Cena:
70 zł
Jest to pionierski preparat o działaniu wyszczuplającym, antycellulitowym, nawilżającym - wszystko w jednym!
Cena:
39,98 zł
Visile BUBBLES - kulki czyszcząco-odświeżające do WC 45g
Cena:
9,98 zł
Elegancka bluzka z asymetrycznym przodem w kolorze lawendowym
Cena:
189 ZŁ
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

darmowe konto bankowe
Szukacie odpowiedniego banku dla siebie i nie wiecie z której oferty najlepiej skorzystać w...
Kostium kąpielowy po porodzie. Jaki…
Dziewczyny czy Wy rownież macie taki problem z brzuchem po porodzie? Wcierałam...
BIO-Kosmetyki naturalne.
Chętnie wypróbuję tą aplikację na telefon. Lubię takie nowości. A darmowa ta aplikacja?
Translate »