URODA I ZDROWIE

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o nietrzymaniu moczu

21 marca 2016, dodał: Redakcja

Nietrzymanie moczu wciąż przez wiele osób jest traktowane jako powód do wstydu, co utrudnia leczenie tej przypadłości. Osoba dotknięta NTM traci kontrolę nad oddawaniem moczu, przez co dochodzi do jego mimowolnego wycieku. Czasem jest to zaledwie kilka kropel i wystarczy noszenie specjalnych wkładek urologicznych, kiedy indziej potrzebne są pieluchomajtki. Choć nietrzymanie moczu dotyczy głównie osób starszych, może też spotkać osoby młode oraz dzieci. NTM to przypadłość, która znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie, toteż wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia.

ntm

Z problemem nietrzymania moczu dwukrotnie częściej borykają się kobiety niż mężczyźni, wynika to poniekąd z anatomii i fizjologii pań. Szacuje się, że 30% pań po 45. roku życia boryka się z NTM. U kobiet, które wkroczyły w okres przekwitania, obserwuje się stopniowe wygasanie czynności jajników odpowiedzialnych za wytwarzanie żeńskich hormonów płciowych. Niedobór estrogenów przyczynia się do zwiotczenia mięśni dna miednicy, które odgrywają kluczową rolę w prawidłowym trzymaniu moczu. Do wystąpienia nietrzymania moczu mogą doprowadzić także mikrourazy krocza powstałe podczas porodu oraz palenie papierosów, które skutkuje uszkodzeniem śródbłonka naczyń krwionośnych. NTM to przypadłość, która nierzadko rzutuje negatywnie na życie zawodowe i towarzyskie. Osoby, które tracą kontrolę nad oddawaniem moczu, boją się wychodzić z domu, uprawiać sport czy też podróżować.

Rodzaje nietrzymania moczu
Wyróżniamy kilka rodzajów nietrzymania moczu. W przypadku wysiłkowego NTM obserwuje się nieprawidłowości w zamykaniu się cewki moczowej. Do wycieku moczu może doprowadzić nawet niewielki wysiłek, który powoduje zwiększenie ciśnienia w śródbrzuszu. Wśród przyczyn wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet wymienia się porody, ciężką pracę fizyczną i niedobór estrogenów. U mężczyzn problem ten na ogół stanowi następstwo błędów lekarskich – uszkodzenia zwieracza podczas operacji lub elektroresekcji prostaty. Natomiast w przypadku odruchowego nietrzymania moczu przyczyną dolegliwości są schorzenia układu nerwowego. W wyniku mimowolnych skurczy wypieracza dochodzi do wycieku moczu. W przypadku pozacewkowego nietrzymania moczu obserwuje się błędy w połączeniu przewodów moczowych, które mogą prowadzić do wycieku moczu wprost do jamy brzusznej.

Wśród czynników, które mogą doprowadzić do nietrzymania moczu wymienia się nawracające zakażenia układu moczowego, przebyte zabiegi chirurgiczne, znikomą aktywność fizyczną po porodzie, zaburzenia lękowe, uzależnienie od alkoholu oraz niektóre leki.

Diagnostyka i leczenie NTM

Niezależnie od przyczyny dolegliwości w przypadki mimowolnego wycieku moczu należy zgłosić się do lekarza, który zleci szereg szczegółowych badań, w tym badanie ogólne i posiew moczu, USG i badanie urodynamiczne.

Nietrzymanie moczu to przypadłość, która dezorganizuje życie. Osoba dotknięta NTM ogranicza swoją aktywność na wielu płaszczyznach w obawie, iż pośród ludzi – znajomych, współpracowników, dojdzie do mimowolnego wycieku moczu. Na szczęście istnieją sprawdzone rozwiązania, dzięki którym ta krępująca przypadłość przestanie być źródłem zmartwień. Przede wszystkim osoby, które borykają się z NTM, powinny pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu. Dostępne na rynku wkładki urologiczne zostały tak zaprojektowane, iż podczas ich noszenia nie odczuwamy żadnego dyskomfortu. Właściwie dobrane zabezpieczenie poprawia jakość życia chorego i pozwala mu pielęgnować relacje towarzyskie.

Niezwykle ważne są również ćwiczenia mięśni Kegla, które wiążą się z naprzemiennym napinaniem i rozluźnianiem mięśni pochwy. Nie wymagają one dobrej kondycji i nie stanowią obciążenia dla organizmu, toteż mogą wykonywać je osoby starsze oraz rekonwalescenci. Jedynym problemem, który może pojawić się podczas ćwiczenia mięśni Kegla, jest rozpoznanie właściwych mięśni. Naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni pochwy ma zbawienny wpływ nie tylko na kobiety dotknięte nietrzymaniem moczu, ale także na panie, które przygotowują się do porodu. Ponadto ćwiczenia mięśni Kegla znacznie poprawiają jakość życia seksualnego, intensyfikując doznania podczas zbliżenia.

Jeśli ćwiczenia mięśni Kegla okażą się niewystarczające, lekarz może przepisać środki hormonalne zawierające estriol do stosowania miejscowego lub leki antycholinergiczne, które hamują mimowolne skurcze pęcherza moczowego. W rezultacie chory nie odczuwa konieczności częstego korzystania z toalety i może prowadzić normalne życie. Leczenie operacyjne ze względu na możliwe powikłania traktuje się jako rozwiązanie ostateczne, które stosuje się, gdy mniej inwazyjne metody całkowicie zawodzą. Zabiegi chirurgiczne najczęściej polegają na przywróceniu prawidłowego ułożenia narządów miednicy, odtworzenie wysokiego ułożenia pęcherza i unieruchomienie cewki moczowej. Leczenie operacyjne charakteryzuje się wysoką skutecznością, szacuje się, że przywraca komfort życia 70% kobiet.

W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się też laserowe leczenie nietrzymania moczu. Działanie lasera polega na emisji fal elektromagnetycznych, dobierając ich długość, można wpływać tylko na wybrane struktury. Energia emitowana przez laser prowadzi do podgrzania wybranych struktur tkanki łącznej, w tym kolagenu. W następstwie opisanych działań powstają mikroblizny, a synteza kolagenu ulega zwiększeniu, przez co struktury ściany pochwy ulegają wzmocnieniu, przywrócone zostają też prawidłowe stosunki anatomiczne. Laserowe nietrzymanie moczu wykorzystuje się w przypadku leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu.

Więcej informacji nt. nietrzymania moczu i dostępnych form leczenia znajdziesz na portalu Menopauza.pl

Błąd, nie wybrano żadnego ID reklamy ! Sprawdz swój kod ! (ID: 28)


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Wszystko, co powinnaś wiedzieć o nietrzymaniu moczu

  1. avatar Super_Punia pisze:

    Moja babcia ma problem z nietrzymaniem moczu – ale już z powodu wieku. Najgorsze jest to, że ani ja, ani brat, ani pielęgniarka – nikt nie jest w stanie zmusić jej do zakładania pieluch. Ściąga je, wychodzi na ławkę pod blok i po 2h wraca z przemoczonymi spodniami. Brakuje nam już siły.

Dodaj komentarz


Błąd, nie wybrano żadnego ID reklamy ! Sprawdz swój kod ! (ID: 30)
Błąd, nie wybrano żadnego ID reklamy ! Sprawdz swój kod ! (ID: 29)

FORUM - bieżące dyskusje

darmowe konto bankowe
Szukacie odpowiedniego banku dla siebie i nie wiecie z której oferty najlepiej skorzystać w...
Kostium kąpielowy po porodzie. Jaki…
Dziewczyny czy Wy rownież macie taki problem z brzuchem po porodzie? Wcierałam...
BIO-Kosmetyki naturalne.
Chętnie wypróbuję tą aplikację na telefon. Lubię takie nowości. A darmowa ta aplikacja?
Translate »