URODA I ZDROWIE

Wpływ picia kawy na zdrowie

29 kwietnia 2015, dodał: Adrianna Kaczuba

Duża część z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki aromatycznej kawy, która nie tylko dodaje energii, ale także stanowi element specyficznego porannego rytuału! Czy jednak wiemy, co tak naprawdę, daje nam picie kawy?

http://eaglevendone.com/blog/wp-content/uploads/2012/08/Drinking-coffee.jpg

Pochodzenie kawy

Historia kawy jest dłuższa niż może nam się wydawać, bowiem owoce Workers Picking Ripe Berries from Treeskawowca wykorzystywane były w Etiopii już w I tysiącleciu p.n.e. Dzięki kupcom arabskim, około XIII wieku przewiezione zostały do Jemenu, gdzie po dzień dzisiejszy kupić można najdroższą kawę na świecie. Do Europy kawy trafiła w XVII wieku, kiedy to dostępna była głównie w miastach portowych jak Londyn czy Amsterdam. Natomiast do Polski, kawa trafiała po raz pierwszy dzięki Turkom, którzy władali Mołdawią w XVII wieku; na popularności zyskując jednak dopiero znaczenie później, bowiem dopiero na początku XVIII w.

Warto dodać, że obecnie na świecie wypija się około 40 miliardów filiżanek kawy rocznie!

Wartości odżywcze kawy

Zwykła, czarna kawa (bez cukru czy mleka) ma niezwykle niską zawartość kaloryczną. Jedna filiżanka czarnej kawy to jedynie 2 kalorie! Należy jednak podkreślić, że dodanie cukru i mleka sprawia, że np. kawa latte z mlekiem 3,2% tł. (400 ml) zawiera już 220 kalorii!

kahve-degirmeni

Kawa jest także bogatym źródłem antyoksydantów, czyli  związków usuwających z organizmu człowieka nadmiar wolnych rodników! Antyoksydanty spowalniają procesy starzenia organizmu oraz zapobiegają rozwojowi chorób cywilizacyjnych, które wywoływane są np. przez nadmiar stresu czy zanieczyszczenie środowiska.

Zdrowotne zalety picia kawy

  • Obniża ryzyko zachorowania na raka wątroby– włoscy naukowcy dowiedli, że kawa może obniżać rysko zachorowania nawet o 40%, a dodatkowo zaznaczyli, że picie 3 filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć je nawet o 50%!
  • Jest dobra dla serca – picie do 4 filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca nawet o 11%. Kawa może także zmniejszać ryzyko udaru .
  • Ma korzystny wpływ na nasz wzrok – regularne picie kawy zapobiega pogarszaniu się wzroku. Istnieją również badania, które sugerują, że kawa może także chronić przed ślepotą.
  • Wpływa korzystnie na naczynia krwionośne- najnowsze badania wskazują, że picie 3-5 filiżanek kawy dziennie może redukować ryzyko występowania zakrzepów oraz zawałów serca.

kawusia

 Ryzyko

Niestety, picie dużych ilości kawy wiąże się także z ryzykiem wystąpienia pewnych efektów niepożądanych jak uczucie niepokoju czy wahania nastroju. Może ona również mieć związek z symptomami takich chorób jak depresja. Natomiast u kobiet, nadmierne spożywanie kawy, może zmniejszać szansę na zajście w ciążę.

Powszechnie znany jest także niekorzystny wpływ tego napoju na sen, dlatego należy unikać picia kawy w godzinach popołudniowych i wieczornych.

 

zobacz również:

Zielona kawa – Twój przyjaciel zdrowego stylu życia

Kawa zakwasza? – Fakty i mity na temat kawy

 Cytrynowe desery, ciasta i torty – przepisy

Kawa zbożowa – właściwości i rodzaje

 

 

 

Błąd, nie wybrano żadnego ID reklamy ! Sprawdz swój kod ! (ID: 28)


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Błąd, nie wybrano żadnego ID reklamy ! Sprawdz swój kod ! (ID: 30)
Błąd, nie wybrano żadnego ID reklamy ! Sprawdz swój kod ! (ID: 29)

FORUM - bieżące dyskusje

darmowe konto bankowe
Szukacie odpowiedniego banku dla siebie i nie wiecie z której oferty najlepiej skorzystać w...
Kostium kąpielowy po porodzie. Jaki…
Dziewczyny czy Wy rownież macie taki problem z brzuchem po porodzie? Wcierałam...
BIO-Kosmetyki naturalne.
Chętnie wypróbuję tą aplikację na telefon. Lubię takie nowości. A darmowa ta aplikacja?
Translate »