URODA I ZDROWIE

Co włożyć do wielkanocnego koszyczka?

3 kwietnia 2015, dodał: dietetyk medyczny

Troszkę z dietetyki, troszkę z historii. Czy wiesz, że pokarmy zanoszone w Wielką Sobotę do Kościoła nie znalazły się tam przypadkowo? Każdy z nich ma swoją symbolikę.

Chleb we wszystkich kulturach jest symbolem dobrobytu. Święci się go na pamiątkę chleba, który zstąpił z nieba (Jezusa) oraz na upamiętnienie cudu nakarmienia przez Niego rzeszy słuchających Go ludzi. W koszyczku wielkanocnym także oznacza ciało Chrystusa. Swego czasu do koszyczka ze święconką wkładano całe bochenki samodzielnie wypiekane, obecnie wystarczy kromka, jako symbol.

Jajko, to tradycyjny świąteczny podarunek, ozdoba koszyczków i stołów wielkanocnych. Ma przypominać o zmartwychwstaniu i nowym życiu. Z łaciny „ab ovo”, oznacza dosłownie „od jaja” dlatego właśnie  jajo jest zawsze symbolem życia i zwycięstwa nad śmiercią. Ozdobne pisanki i kraszanki dodają uroku i malowniczości zawartości koszyczka.

Wędlina ma przynosić zdrowie przez cały rok. Jest także wymownym symbolem dostatku i zamożności rodziny, ta symbolika wzięła się z czasów, gdy pokarmy mięsne były dobrem luksusowym i uznawano je za przejaw bogactwa.

Ser przypomina o naszej zależności od świata zwierząt. Symbolizuje przyjaźń między człowiekiem a siłami przyrody. Ser wkładany jest do koszyczka najczęściej na wsiach, gdzie bardzo wyraźnie zaznacza się zależność człowieka od natury.

Sól od zarania dziejów jest symbolem oczyszczenia i prawdy, chroni przed złem i zepsuciem. Pieprz czarny symbolizuje gorzkie zioła, które Żydzi dodawali do pikantnego sosu, w którym maczali kawałki paschalnego baranka na pamiątkę ciężkiej niewolniczej pracy.

Ciasta najczęściej w postaci baby wielkanocnej, mazurka lub paschy, to natomiast znak dobrobytu oraz … umiejętności pani domu.

Zając z czekolady jest symbolem wiosennej odradzającej się przyrody i witalności. Podobno śpi z otwartymi oczyma, dlatego jako pierwszy ze zwierząt miał zobaczyć Zmartwychwstanie.

Baranek, niegdyś formowany był z masła, dziś pojawia się najczęściej w postaci cukrowej lub czekoladowej figurki, czasem z ozdobną chorągiewką z napisem Alleluja. Symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa – kwintesencję tych świąt.

Wesołych Świąt!

Justyna Marszałkowska – Dietetyk medyczny, www.e-prolinea.pl

Błąd, nie wybrano żadnego ID reklamy ! Sprawdz swój kod ! (ID: 28)


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Błąd, nie wybrano żadnego ID reklamy ! Sprawdz swój kod ! (ID: 30)
Błąd, nie wybrano żadnego ID reklamy ! Sprawdz swój kod ! (ID: 29)

FORUM - bieżące dyskusje

darmowe konto bankowe
Szukacie odpowiedniego banku dla siebie i nie wiecie z której oferty najlepiej skorzystać w...
Kostium kąpielowy po porodzie. Jaki…
Dziewczyny czy Wy rownież macie taki problem z brzuchem po porodzie? Wcierałam...
BIO-Kosmetyki naturalne.
Chętnie wypróbuję tą aplikację na telefon. Lubię takie nowości. A darmowa ta aplikacja?
Translate »