URODA I ZDROWIE

Świat cyfrowy w służbie… zakupom

4 kwietnia 2016, dodał: Redakcja

 

XXI wiek roztacza przed tobą nowe perspektywy. Także w dziedzinie zakupów. Swoją ofertą kuszą portale zakupowe, aukcyjne oraz te gromadzące informacje o promocjach. Jak nie zgubić się w gąszczu możliwości i skorzystać na zakupach?

 

Young Woman On Sofa Shopping Online With Laptop

Jeszcze kilka lat temu pomysł, by w sklepie bądź kawiarni płacić za pomocą telefonu komórkowego, brzmiał jak science-fiction. Dziś z systemu BLIK — będącego ogólnokrajowym standardem płatności mobilnych — korzysta w naszym kraju już ponad 1,7 mln osób. Do użytku wchodzą również specjalne breloki pozwalające na płatności zbliżeniowe.

Wygoda i bezpieczeństwo

Jakie są zalety wynalazków techniki w codziennym życiu? Przede wszystkim szybkość, prostota obsługi, oszczędności finansowe i bezpieczeństwo. Wszystkie te warunki spełniają zakupy w sieci. Sklepy internetowe to przede wszystkim ogromny wybór, który nie ogranicza się jedynie do kilku podstawowych marek. W sieci możesz kupić dosłownie wszystko! W dodatku nie musisz przy tym ruszać się z domu, co jest ogromnym ułatwieniem, zwłaszcza gdy masz na przykład pod opieką małe dziecko.

Obawiasz się, że kupowanie przez internet może okazać się zbyt skomplikowane? Nic bardziej mylnego — cyfrowe zakupy nie są ciekawostką dla internetowych „zapaleńców”, a korzystanie z systemów elektronicznych nie wymaga żadnej dodatkowej wiedzy. Sklepy robią wszystko, by poruszanie się w nich było jak najbardziej intuicyjne. Wystarczy tyko wspomnieć, że pierwszych zakupów w historii internetu dokonała w 1984 roku 72-letnia wówczas mieszkanka Wielkiej Brytanii, Jane Snowball, która nie posiadała wtedy nawet komputera (zakupy zrobiła za pomocą specjalnego systemu telewizyjnego przypominającego telegazetę).

A jak wygląda kwestia bezpieczeństwa? Przy zachowaniu minimum rozsądku i ostrożności (karygodnym błędem jest na przykład podawanie swoich danych w odpowiedzi na podejrzane maile) nic ci nie grozi. Zakupy najlepiej przeprowadzać na dużych, sprawdzonych portalach, cieszących się renomą. Warto sięgać po opinie innych internautów. Robiąc zakupy w serwisach aukcyjnych, zwracaj uwagę na stosunek pozytywnych i negatywnych komentarzy, te niepochlebne warto przeczytać w całości.

Zanim rozpoczniesz zakupy w sieci, koniecznie musisz wiedzieć, że polskie prawo stoi murem za konsumentem. Jeśli produkt zakupiony przez internet ci się nie spodoba, w ciągu dwóch tygodni możesz go oddać, nie podając nawet przyczyny. W takiej sytuacji sprzedawca ma 14 dni na zwrot pieniędzy.

Płatności w mgnieniu oka

Szybkość, wygoda i bezpieczeństwo to również cechy płatności mobilnych. Pod tą nazwą często kryją się rozwiązania dobrze ci znane z tradycyjnej bankowości — na przykład cyfrowe wersje kart debetowych, kredytowych czy przedpłaconych. W sieci możesz przeprowadzać transakcje krajowe i międzynarodowe, wiele zalet ma także korzystanie z systemu SMS Premium. Najbardziej innowacyjne portale proponują płatności za pomocą kodów QR — ich popularyzacja wydaje się tylko kwestią czasu.

Płatności mobilne to dzisiaj już nie luksus, a codzienność. Możesz z nich korzystać nawet podczas tak prozaicznej czynności, jak płacenie za bilet autobusowy.

Oszczędzaj w sieci!

Jakie inne korzyści, poza ułatwieniem codziennego życia, niosą ze sobą zakupy w Internecie i mobilne płatności? Przede wszystkim finansowe! Zakupy w sieci pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy, zwłaszcza jeśli wyspecjalizujesz się w wyszukiwaniu promocji, kodów rabatowych i kuponów. Pomocą mogą ci służyć również platformy zakupów grupowych oraz aplikacje portali zakupowych czy aukcyjnych. Obniżki i rabaty nie są zresztą domeną tylko sklepów — świetne akcje promocyjne organizują też operatorzy mobilnych płatności. Np. płacąc Blikiem za bilety na Polski Bus, można zyskać spore rabaty.

Sposoby, które ułatwią ci dokonywanie zakupów, pojawiają się tak szybko, jak szybko postępuje rozwój nowych technologii. Niewykluczone więc, że wkrótce w sklepie zapłacisz, skanując tęczówkę oka, a listę zakupów sporządzi za ciebie inteligentna lodówka. Doświadczenie uczy, że warto obserwować tego typu „nowinki”, bo bardzo szybko stają się codziennością. A można na nich tylko zyskać…

 

 

 

Błąd, nie wybrano żadnego ID reklamy ! Sprawdz swój kod ! (ID: 28)


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

darmowe konto bankowe
Szukacie odpowiedniego banku dla siebie i nie wiecie z której oferty najlepiej skorzystać w...
Kostium kąpielowy po porodzie. Jaki…
Dziewczyny czy Wy rownież macie taki problem z brzuchem po porodzie? Wcierałam...
BIO-Kosmetyki naturalne.
Chętnie wypróbuję tą aplikację na telefon. Lubię takie nowości. A darmowa ta aplikacja?
Translate »