URODA I ZDROWIE

Kuchnia japońska – przepisy na tradycyjne dania

13 lipca 2015, dodał: Adrianna Kaczuba

Kuchnia japońska cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Mimo, że Japonia wciąż kojarzyć się może głównie z sushi, to oferuje ona bardzo dużą różnorodność potraw, które zawierać mogą elementy kuchni regionalnych czy dania sezonowe. Dlatego nawet najbardziej wybredni powinni znaleźć w kuchni japońskiej coś dla siebie!

Warto podkreślić, że japońskie restauracje oferują swoim klientom większe zróżnicowanie niż restauracje w Polsce i nie chodzi tu o podawane tam dania, a o wystrój wnętrz i tematykę. Możemy bowiem zjeść w restauracjach o tematyce- robotów, ninja czy Hello Kitty. Wszystko zależy od naszych upodobań.

japanese_food

Kuchnia japońska skoncentrowana jest natomiast wokół dań z różem, owocach morza, dań z różnego rodzaju kluseczkami, dań mięsnych czy z fasolką sojową, ale również dania yoshoku (zjaponizowana kuchnia zachodnia) czy nabe (tzw. japońskie dania jednogarnkowe).

Dania z ryżem

Sushi

Nazwa „sushi” może odnosić się do każdego dnia, które zawiera ryż sushi, czyli biały ryż doprawiony octem ryżowym. Można się spotkać z sushi różnego rodzaju: chirashi (ryż sushi przykryty surową rybą), makizushi (sushi rolowane) czy nigirizushi (sushi formowane ręcznie).

photo-food-sushi_lg

Kulki ryżowe (Onigiri)

Danie to bazuje na ugotowanym ryżu, który zawijany jest zwykle w wodorosty „nori”. Zazwyczaj całość doprawiana jest solą i zawiera wypełnienie z marynowanej japońskiej śliwki (umeboshi) lub łososia. Kulki ryżowe są najczęściej podawane jako niedroga przekąska, dostępna zarówno w ulicznych straganach jak i restauracjach.

Dnia z makaronem (kluskami)

Udon

Udon, to rodzaj japońskich klusek robionych z białej mąki. Podawane są zarówno na ciepło jak i na zimno z różnego rodzaju dodatkami jak: smażone tofu (kitsune udon), tempura (tempura udon) czy górskie (dzikie) warzywa (sansai udon).

Ramen

Wśród Polaków może kojarzyć się z rosołem. Ramen jest rodzajem chińskiej zupy z kluseczkami, która zawierać może różnorodne dodatki. Pierwotnie Ramen było potrawą chińską, jednak obecnie zostało w pełni „przystosowane” do kuchni japońskiej.

shoyu-ramen1

Soba

Jest to rodzaj tradycyjnych japońskich kluseczek, które robione są z mąki gryczanej lub mieszanki mąki gryczanej z białą. Soba wyglądem zbliżone są do spaghetti i podawane są na zimno lub ciepło z różnymi dodatkami.

Dania z owocami morza

Sashimi

Kolejne z bardziej znanych japońskich dań- Sashimi, to rodzaj surowej ryby. Ponieważ wiele gatunków ryb może być podawane na surowo, a samo danie wymaga jedynie doprawienia (najczęściej doprawiane jest wasabi lub sosem sojowym), stało się ono niezwykle popularne nie tylko w Japonii, ale także krajach zachodnich.

Yakizakana

Yakizakana, to grillowana ryba. Do przygotowania tego dania najczęściej wykorzystuje się: makrele, łososia lub doradę.

yakizakana1

Dania Yoshoku

Omuraisu

Rodzaj ryżowego omletu, gdzie podsmażony ryż zawijany jest w jajeczny omlet. Ma kształt piłki footballowej i podawany jest z ketchupem. Najczęściej dostępny jest w barach ulicznych, jednak występują także samodzielne restauracje specjalizujące się w tym daniu.

10656950-omelette-rice-omurice-japanese-food-Stock-Photo

Hambagu

Jest to rodzaj podawanego po japońsku steku hamburgerowego (odróżniać od: hambaga, czyli japońskiego hamburgera podawanego w bułce). Hambagu zazwyczaj podawany jest na talerzu z ryżem lub chlebem, warzywami i sosem.

 

zobacz również:

  1. Kuchnia wietnamska – tradycyjne dania, przyprawy i przepisy
  2. Kuchnia indyjska – jakie stosować przyprawy i przepisy
  3. Kuchnia turecka – przepisy, przyprawy i tradycyjne dania
  4. Kuchnia irlandzka – tradycyjne dania, przyprawy i przepisy

 

Błąd, nie wybrano żadnego ID reklamy ! Sprawdz swój kod ! (ID: 28)


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Błąd, nie wybrano żadnego ID reklamy ! Sprawdz swój kod ! (ID: 30)
Błąd, nie wybrano żadnego ID reklamy ! Sprawdz swój kod ! (ID: 29)

FORUM - bieżące dyskusje

darmowe konto bankowe
Szukacie odpowiedniego banku dla siebie i nie wiecie z której oferty najlepiej skorzystać w...
Kostium kąpielowy po porodzie. Jaki…
Dziewczyny czy Wy rownież macie taki problem z brzuchem po porodzie? Wcierałam...
BIO-Kosmetyki naturalne.
Chętnie wypróbuję tą aplikację na telefon. Lubię takie nowości. A darmowa ta aplikacja?
Translate »