URODA I ZDROWIE

Joga – skuteczny sposób na walkę ze stresem

3 lutego 2015, dodał: Redakcja

Większość ludzi cierpi na dolegliwości związane ze stresem. Ciągłe zdenerwowanie może prowadzić do permanentnego uczucia zmęczenia, a także znacznie groźniejszych powikłań – depresji, stanów zapalnych, chorób immunologicznych czy zawałów serca. Aby uchronić się przed takimi chorobami, warto zainteresować się praktyką jogi.

joga

 

Dość trudno stawiać czoła stresogennym sytuacjom nie będąc opanowanym i zupełnie spokojnym. Każdy problem wywołuje bowiem natłok myśli, napięcia, skurcze i uczucie zdenerwowania, które zataczając błędne koło zwiększają swą siłę i napędzają się wzajemnie. Aby wyciszyć swój umysł, a także zniwelować groźne dla zdrowia skutki permanentnego stresu warto podjąć praktykę jogi, która okazuje się złotą receptą na stres.

Pochodząca z Indii joga jest praktyką, która pozwala zjednoczyć umysł i ciało. Popularyzowana na Zachodzie zyskuje coraz więcej zwolenników, którzy uprawiają ją głównie dla zdrowia oraz poprawy swojej kondycji fizycznej. Faktycznie, joga ma zbawienne działanie jeśli chodzi o zmęczone mięśnie i obciążone stawy. Wykonywanie serii asan, czyli odpowiednich pozycji, pozwala rozciągnąć ciało, a także zwiększyć wytrzymałość, siłę i gibkość. Systematyczne treningi poprawiają świadomość własnego ciała, budują wytrzymałość mięśni posturalnych oraz mają dobry wpływ także i na układ immunologiczny.

Jednak ci, którzy wybierają jogę nie jako trening kondycyjny, ale praktykę relaksacyjną, również osiągną zamierzone skutki. Dlaczego? Otóż praktykowanie jogi pozwala uregulować oddech, co umożliwia w stosunkowo krótkim czasie rozluźnić napięte partie swojego ciała, a także w pełni się zrelaksować. Istnieje kilka odmian jogi wywodzących się z różnych szkół i tradycji, jednak jedną z popularniejszych i dedykowanych właśnie zestresowanym jest metoda B.K.S. Iyengara. Trening dość często jest podzielony na trzy etapy. Podczas pierwszego, w ramach pozycji bardzo angażujących partie mięśniowe, mocno pobudzony zostaje układ immunologiczny i hormonalny. Wzmocnienie ciała i rozciąganie mięśni niweluje wszelkie występujące napięcia, co w efekcie poprawia przepływ krwi i limfy, a także wspiera procesy trawienne. Płynne przejście do etapu drugiego związanego z oddechem powinno nastąpić w momencie uczucia rozluźnienia całego ciała. Większość sytuacji stresogennych powoduje napięcia, które wpływają na równomierność oddechu. Szereg asan pomoże ustabilizować naturalny proces wdech-wydech, co ułatwia koncentrację, odprężenie i uspokojenie myśli. Rozluźnione ciało, spokojny oddech i czysta od natłoku myśli głowa to dobry wstęp do trzeciej fazy. Odpowiednie przygotowanie do pełnego wyciszenia pozwala osiągnąć stan bardzo głębokiego relaksu podobnego do snu, podczas którego ciało regeneruje się nad wyraz szybko.

Joga relaksacyjna to świetne rozwiązanie dla osób bardzo zestresowanych, które prowadzą nerwowy tryb życia. To także recepta na zdrowie dla tych, którzy borykają się z zaawansowanymi przypadłościami na tle nerwowym. Trening jogi zapobiega nie tylko bólom i stanom zapalnym, a także uczuciu skrajnego zmęczenia, ale ma również zbawienne oddziaływanie na psychikę pomagając w uniknięciu depresji czy choćby uczucia zobojętnienia.

Zapraszamy do szkoły Joga Sztuka Życia, prowadzonej na warszawskim Grochowie przez Justynę Wojciechowską.

Błąd, nie wybrano żadnego ID reklamy ! Sprawdz swój kod ! (ID: 28)


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Błąd, nie wybrano żadnego ID reklamy ! Sprawdz swój kod ! (ID: 30)
Błąd, nie wybrano żadnego ID reklamy ! Sprawdz swój kod ! (ID: 29)

FORUM - bieżące dyskusje

darmowe konto bankowe
Szukacie odpowiedniego banku dla siebie i nie wiecie z której oferty najlepiej skorzystać w...
Kostium kąpielowy po porodzie. Jaki…
Dziewczyny czy Wy rownież macie taki problem z brzuchem po porodzie? Wcierałam...
BIO-Kosmetyki naturalne.
Chętnie wypróbuję tą aplikację na telefon. Lubię takie nowości. A darmowa ta aplikacja?
Translate »