URODA I ZDROWIE

Gimnastyka w czasie wolnym

7 grudnia 2010, dodał: Joanna

Z reguły nie ma ludzi aż tak zajętych, którzy nie znaleźli by w ciągu dnia 15 minut na zwykłą gimnastykę. Wmawiamy sobie,  że na wszystko brakuje nam czasu- a niestety brzuch rośne, kręgosłup pęka a nogi …. odmawiają posłuszeństwa.

Dlatego postanowiłam podratować sytuację i dla tych „zapracowany” – znalazłam wiele ćwiczeń, które poprawiają naszą sylwetkę, zapobiegną powstaniu zmarszczek, nie będzie się odkład zbędny tłuszcz na biodrach – które możemy wykonywać podczas zajęć domowych albo w pracy.  Propozycje gimnastyki w wolnym czasie może wykonywać każdy zarówno starsi jak i młodsi.

Najlepsze efekty uzyskuje się gdy będziemy je wykonywać systematycznie i wejdą nam w nawyk. Oczywiście najtrudniejszy pierwszy krok – niestety w Polsce nie jesteśmy przyzwyczajeni by ćwiczyć publicznie – pewne dlatego, ze wstydzimy się własnego ciała i mamy zaniżającą ocenę naszego wyglądu.

*NA SIEDZĄCO – siedząc w tramwaju, autobusie, w biurze , przed telewizorem itp.

Siadamy wyprostowani, kolana ugięte pod kątem prostym są złączone lub szeroko rozstawione i  zaczynamy rytmicznie tupać. Pięta opiera się na podłodze, gdy tupią palce, palce przylegają do podłogi, gdy przytupują pięty. Tupiemy raz lewą a raz prawą nogą, następnie obiema na raz, potem na przemian pięta prawej nogi, palec lewej nogi oraz pięta lewej nogi palec prawej nogi.

Następnym ćwiczeniem jest energiczne podkurczanie i prostowanie palców, możemy również turlać stopą małe piłeczki tenisowe, podnosić palcami nóg drobnych przedmiotów z podłogi  .

Opuszczanie i  zadzieranie placów lekko uniesionej stopy a także kółeczka zataczane samą stopą – pozwolą nam, kobietą zrelaksować zmęczone obcasami nogi.  Możemy również zakładać jedną nogę na drugą i szybko zmienić pozycję (tj. prawa noga na lewą i odwrotnie), możemy również unosić proste nogi do poziomu i szybko chować je głęboko pod krzesło – to ćwiczenie wspomaga pracę mięśni ud i łydek. Kolejnym przykładem może być szybkie podciąganie kolana pod brodę i oparcie pięty na siedzeniu krzesła możemy urozmaicić odchylaniem podciąganego kolana (lub obu- jak kto woli) na zewnątrz (jak przy siadzie tureckim).

Jeśli skrzyżujemy nogi w kostkach daleko przed sobą lub pod krzesłem i będziemy przez 6 sekund naciskać z całej siły jedną nogą na drugą (tak, żeby nasze nogi chciałaby się jeszcze bardziej skrzyżować) albo jeżeli obejmiemy przednie nogi krzesła od zewnątrz i będziemy przez 6 sekund starać się zgnieść, zmiażdżyć je łydkami to będziemy uprawiać gimnastykę tzw. izometryczną.

Gimnastyka Izometryczna jest idealną gimnastyką stworzoną dla ludzi z ograniczoną możliwością poruszania się albo dla ludzi starszych. Polega ona na napinaniu mięśni (bez ich rozciągania).

* NA STOJĄCO – można je wykonywać w tramwaju, podczas zadań domowych – powtarzamy stopa – pięta – palce – pięta – zasada taka sama jak przy tupaniu na siedząco – mnóstwo innych kombinacji.

Uginamy lewą nogę w kolanie unosząc piętę i mocno wciskamy palce w podłogę, następnie zmieniamy nogę na prawą i tak maszerujemy w miejscu. Można również nie odrywać stóp – wtedy do pracy zmusimy tylko kolana, albo możemy maszerować na palcach.

Gdy stoimy tyłem do ściany lub szafki można wykonać następujące ćwiczenie, mianowicie opieramy na niej stopę (kolano zgięte pod kątem prostym) i pchamy co sił w nodze przez 6 sekund.

Schody pokonujemy odbijając  się na palcach (jak przy skoku) albo opieramy na stopniu połowę stopy i opuszczamy jak najniżej wiszącą w powietrzu piętę. Zamiast schodów możemy użyć również krawężników.

W przedstawionych przez mnie ćwiczeniach chodzi o wskazanie sposobów uprawiania gimnastyki przy okazji wykonywania czynności domowych, pracy zawodowej albo w czasie podróży. To naprawdę minimum tego, co możemy zrobić dla własnej sprawności i dobrego samopoczucia. Dlatego zadbaj o swoje zdrowie i zacznij ćwiczyć.

Joanna Sz.

Błąd, nie wybrano żadnego ID reklamy ! Sprawdz swój kod ! (ID: 28)


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Gimnastyka w czasie wolnym

  1. avatar Roman R pisze:

    Zgadzam się z Katarzyną, artykuł jest bardzo dobry oraz świetnie napisany. Dzięki za dobre porady

  2. avatar KatarzynaG pisze:

    Świetny artykuł. Wiele razy obiecywała sobie,że zacznę regularnie uprawiać jakiś sport i najdłużej trwało to 3 miesiące a potem wracało wszystko do normy. Dopiero jak zaczęłam podobnie jak to opisała autorka wplatać aktywność fizyczną w mój normalny rozkład dnia to stała się ona moim nawykiem. No i w końcu widać też efekty.

Dodaj komentarz


Błąd, nie wybrano żadnego ID reklamy ! Sprawdz swój kod ! (ID: 30)
Błąd, nie wybrano żadnego ID reklamy ! Sprawdz swój kod ! (ID: 29)

FORUM - bieżące dyskusje

darmowe konto bankowe
Szukacie odpowiedniego banku dla siebie i nie wiecie z której oferty najlepiej skorzystać w...
Kostium kąpielowy po porodzie. Jaki…
Dziewczyny czy Wy rownież macie taki problem z brzuchem po porodzie? Wcierałam...
BIO-Kosmetyki naturalne.
Chętnie wypróbuję tą aplikację na telefon. Lubię takie nowości. A darmowa ta aplikacja?
Translate »