URODA I ZDROWIE

Co należy wiedzieć o leczeniu kanałowym?

29 marca 2016, dodał: Redakcja

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe to dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zębów oraz powikłań z nimi związanych.
Odczuwany ból zęba świadczy zazwyczaj o przedostaniu się do jego miazgi, czyli tkanki wypełniającej jamę zęba, bakterii. Obecny w miazdze stan zapalny doprowadza z czasem do jej obumarcia, a bakterie się rozprzestrzeniają. Jeśli w tym momencie nie podejmie się stosownego leczenia, owe bakterie za pomocą korzeni miazgi dostają się do kości i stan zapalny pojawia się także tam.

le

Na czym polega leczenie endodontyczne, zwane kanałowym?

Najpierw należy usunąć zainfekowaną miazgę zęba. Oczyszcza i dezynfekuje się jej kanały. Następnie kanały zamyka się odpowiednim materiałem wypełnieniowym. Ostatnim etapem jest odbudowanie zęba. Jeśli jest to przedni ząb o małym stopniu zniszczenia, wystarczy użycie materiału kompozytowego. W przypadku zębów wymagających trudniejszej odbudowy, w części koronowej zęba umieszcza się wkład z włókna szklanego, a potem wypełnia ząb materiałem kompozytowym lub osadza się koronę protetyczną.

Aby skontrolować dokładność wypełnienia kanałów korzeniowych, zaraz po zabiegu lub nawet  w jego trakcie, wykonuje się zdjęcie rentgenowskie.

Leczenie kanałowe wymaga wielkiej precyzji, by osiągnąć zadowalający efekt.

Z tego względu w endodoncji używa się mikroskopu wyposażonego  w oświetlenie, z kilkudziesięciokrotnym powiększeniem pola operacyjnego. Pozwala to na pracę nawet w wąskich i głębokich kanałach zębów.

Oczywiście zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu. Leczenie kanałowe może być wykonane na pierwszej wizycie, jednak na bardziej skomplikowane przypadki przeznacza się dwie lub więcej spotkań. Jeśli chodzi o wiek pacjentów – nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. U dzieci jednak, ze względu na niecałkowite uformowanie się wierzchołka korzeniowego zęba z żywą miazgą, zakończenie leczenia trzeba czasami odroczyć. U osób starszych zdarza całkowite zamknięcie światła kanału korzeniowego, co uniemożliwia pracę nad nim.

Leczenie kanałowe daje jednak pacjentowi  szansę na zachowanie własnego zęba, który w czasach dawniejszej stomatologii skazany byłby na usunięcie.

Artykuł został przygotowany przez specjalistów z Centrum Stomatologicznego ALBUSDENT w Krakowie, ul. Balicka 73.

 

 

Błąd, nie wybrano żadnego ID reklamy ! Sprawdz swój kod ! (ID: 28)


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Błąd, nie wybrano żadnego ID reklamy ! Sprawdz swój kod ! (ID: 30)
Błąd, nie wybrano żadnego ID reklamy ! Sprawdz swój kod ! (ID: 29)

FORUM - bieżące dyskusje

darmowe konto bankowe
Szukacie odpowiedniego banku dla siebie i nie wiecie z której oferty najlepiej skorzystać w...
Kostium kąpielowy po porodzie. Jaki…
Dziewczyny czy Wy rownież macie taki problem z brzuchem po porodzie? Wcierałam...
BIO-Kosmetyki naturalne.
Chętnie wypróbuję tą aplikację na telefon. Lubię takie nowości. A darmowa ta aplikacja?
Translate »