URODA I ZDROWIE

Celiakia

23 września 2009, dodał: Redakcja

Powszechnie uważano przez wiele lat, że celiakia jest chorobą wieku dziecięcego,teraz wiemy że może się rozwinąć w każdym wieku. Jest to choroba uwarunkowana genetycznie, czynnikiem wyzwalającym jest GLUTEN – białko obecne w pszenicy, życie, jęczmieniu i w małych ilościach w owsie.
Po nadtrawieniu zbóż w przewodzie pokarmowym powstające z glutenu peptydy przenikają do podśluzówki jelita i wyzwalają proces autoagresywny – organizm sam zaczyna siebie niszczyć. Na czym on polega? U każdego zdrowego człowieka na ściankach jelitach znajdują się tzw liczne kosmki. Dzięki temu powierzchnia ścianek ma wielkośc boiska piłki nożnej i może sprawnie wchłaniać pokarmy. W przypadku celiaki następuje zanik w/w kosmków i wtedy następuje zespół złego wchłaniania. Konsekwencja tej choroby jest spadek masy ciała i niedożywienie organizmu.

Objawem celiaki jest niski wzrost, osteoporoza, padaczka, niepłodność, cukrzyca, zapa;enie tarczycy lub wątroby.
Leczenie tej choroby polega w pierwszej fazie na natychmiastowym odstawieniu z diety wszelkich zbóż zawierających gluten a zastąpienie ich ryżem bezglutenowym, kukurydzą, prosem, gryką i amarantem. Dieta powinna byc jednak w miarę urozmaicona, aby
dostarczyc organizmowi niezbędne składniki odżywcze.
Warto pomysleć o zapobieganiu celiakii juz od najmłodszych lat, szczególnie na samym początku już w pierwszym półroczu życia podawać małe dawki glutenu.
Wtedy zwiększy się tolerancja organizmu na gluten i dziecko zdobędzie odporność tak potrzebną do walki z celiakią.

UWAGA: Gluten może również występować w wielu innych produktach, nie wiele mających wspólnego z ziarnami zbóż. Występuje jako dodatek żywieniowy, dlatego konieczne jest sprawdzanie na etykietach czy czasem nie zastosowano go w danym przypadku do wzmocnienia smaku itp

Błąd, nie wybrano żadnego ID reklamy ! Sprawdz swój kod ! (ID: 28)


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

darmowe konto bankowe
Szukacie odpowiedniego banku dla siebie i nie wiecie z której oferty najlepiej skorzystać w...
Kostium kąpielowy po porodzie. Jaki…
Dziewczyny czy Wy rownież macie taki problem z brzuchem po porodzie? Wcierałam...
BIO-Kosmetyki naturalne.
Chętnie wypróbuję tą aplikację na telefon. Lubię takie nowości. A darmowa ta aplikacja?
Translate »